Dom Jána Hálu

REZIDENCIE

V júni 2023 boli v Dome Jana Hálu na rezidencii česká umelkyňa Michaela Casková a švédska umelkyňa žijúca v Nórsku Sarah Jost. Výsledkom ich rezidencie bola výstava Važecká kytica. Michaela Casková bola na rezidencii v Dome Jana Hálu aj v auguste 2022. Počas rezidencie viedla workshop farbenia vlny prírodnými farbivami.

www.naposedu.cz, www.mustarinda.fi, www.evolutioninaction.fi

www.sarahjost.com
www.bergenateliergruppe.no/sarah-jost/!

VÝSTAVY

Výstavy prebiehajú v Dome Jána Hálu pravidelne počas celého roka, tou poslednou bola výstava Važecká kytica. Výstava Važecká kytica bola zasadená a vyvíja sa od leta minulého roka. Rozrástla sa postupne do tejto veľkosti a podoby a bude sa naďalej meniť aj počas výstavy. Zo začiatku sme ju plánovali len s Michaelou Caskovou, ale potom sme sa stretli v októbri minulého roka aj so Sarah Jost v rezidenčnom centre Mustarinda vo Fínsku a začali sme uvažovať o tom, že by sme výstavu urobili spoločne. 

SYMPÓZIÁ

Počas existencie rezidenčného a výstavného centra sa postupne podarilo zorganizovať sympóziá Dom (2020), Sieť (2021), Voda (2021), Zem (2023) pričom druhá časť sympózia ZEM / EARTH bude prebiehať postupne až do leta 2024. V priebehu minulých rokov sa uskutočnilo aj niekoľko workshopov a koncertov (ako napríklad keramický workshop) na ktorých sa zúčastnili umelci zo Slovenska, Čiech, Fínska a Nórska. 

PIATY ELEMENT

Dlhodobý projekt, inšpirovaný filmom od francúzskeho režiséra Luca Bessona Piaty element z roku 1997. Projekt zahŕňa výskum zo sympózií, ktoré sa postupne konajú v Dome Jana Hálu. Jeho súčasťou sú inštalácie a objekty v krajine zaoberajúce sa štyrmi základnými živlami, ktoré vznikajú počas sympózií. Všetky sú lokalizované v oblasti Važca a jeho blízkom okolí. Kto tieto živly/objekty potom medzi sebou prepojí, stane sa piatym elementom.